A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Сереховичівська громада
Волинська область, Старовижівський район

Історія заснування та розвитку бібліотечної справи у с.Сереховичі Старовижівського району

Перша згадка про село Сереховичі в історичних джерелах належить ще до початку ХVІ ст..В той час село перебувало під владою Литовського  князівства. Окрасою села було і є на даний час величезне озеро Серех.

…У ХVІІІ ст. у селі було три поміщики – Целинський, Кобилянський та Малєвич. У дні свят Кобилянські часто гостювали у  родині Целинських, які вже на той час мали домашню бібліотеку.На сьогоднішній день відомо, що до неї входила духовна література…

У 20 – их роках ХХ  польський уряд дозволив організувати всеукраїнське товариство «Просвіта»,  тому в селі було створено просвітянський гурток і бібліотеку, де читались твори українською мовою.

З приходом радянської влади у 1939 році у жовтні в Сереховичах було відкрито семирічну школу. З 1940 року почала діяти вечірня семирічна школа сільської молоді та школа ліквідації не писемності серед дорослого населення. Відчинилися двері  сільського клубу, при якому були створені гуртки художньої самодіяльності, бібліотека, кінопересувка. Та мирну працю людей порушила війна  - 27 червня 1941 року гітлерівці захопили село.

15 березня 1944 року воїни І Білоруського фронту при підтримці партизанів визволили Сереховичі. Відновила діяльність сільрада, головою якої було обрано Г.Й. Балюка . В 1944 році в селі почали діяти медпункт, бібліотека, семирічна школа та клуб.

Сільська бібліотека, яка займала окремо виділене приміщення, була відкрита у 1947 році. Це була маленька кімната при сільській раді. Називалась вона тоді хата – читальня. Фонд першої бібліотеки становив близько 500 книг. Першим бібліотекарем був Корнісік Григорій Ульянович, якого змінив Олександрук  Дмитро.

Коли в селі в 1952 році було побудовано нову школу, у старе приміщення школи перенесли сільську бібліотеку.

Вона займала одну кімнату, решту кімнат було віддано під краєзнавчий музей.

 

Пізніше, коли в 1969 році виріс новозбудований будинок культури, бібліотека продовжила свою діяльність в двох окремих кімнатах на другому поверсі – для читачів – дітей та дорослих.Там установа функціонує дотепер.
 

                                                                                                                              

 

 

 Якщо в 1960 році фонд бібліотеки становив 4220 примірників і її послугами користувалось 420 читачів, то в 1968 році книгозбірню відвідувало 1050  читачів. В цьому ж році сільській бібліотеці с.Сереховичі було присвоєно звання «Бібліотека відмінної роботи».

          Незмінним бібліотекарем, починаючи з 1960 року, тут працювала Шеремета Єфросинія Семенівна. Обслуговування читачів велось не тільки у приміщенні бібліотеки, а й на фермах, на тракторній бригаді. Там були оформлені тематичні куточки , де влаштовувались книжкові виставки для працівників ферм та механізаторів. Бібліотекар проводила з ними обговорення книг, огляди нової літератури за профілем.

      Після зміни бібліотекаря в с. Нова Воля в обов’язки Єфросинії Семенівни увійшло також обслуговування читачів с.Нова Воля , де послугами книгозбірні користувалось близько 150 жителів. Бібліотека знаходилась в приватній оселі, господарі якої  пізніше виселили бібліотеку, а книжковий фонд  було передано сереховичівській бібліотеці.

       Бібліотека нарощувала темпи роботи. Вона брала участь в масових заходах не тільки району та області, а й навіть країни. Так, за участь  в організації республіканської  літературної подорожі «На героїв рівняємо крок», присвяченій 40 – річчю Великої Перемоги, Сереховичівська сільська бібліотека була нагороджена Дипломом відмінника культосвітньої роботи Волині. Активну участь бібліотека брала і в республіканській читацькій конференції «Україна Радянська в союзі незламнім цвіте», присвяченій 50 – річчю утворення СРСР. За відмінну роботу бібліотека неодноразово нагороджувалась грамотами та цінними подарунками, зокрема телевізором «Славутич», музичним центром «Нота», магнітофоном «Снєжить», а бібліотекар Шеремета Єфросинія Семенівна нагороджена Міністерством культури України значком «За відмінну роботу» та «Юбилейной медалью», удостоєна звання «Ветеран праці» за сорокарічний стаж роботи у бібліотеці.

       В 1994 році, після виходу на заслужений відпочинок попереднього бібліотекаря, в книгозбірні почала працювати Вільчинська (Шеремета) Лариса Миколаївна, котра підтримувала традиції, започатковані в установі, та іде в ногу з часом до сьогоднішнього дня. Проте в зв’язку з кризовою ситуацією в країні робота бібліотеки , як і в усій галузі культури, була занедбана. Довелося працювати на четверть ставки.

    Провідний бібліотекар бібліотеки -філії с.Сереховичі Шеремета Лариса Миколаївна

 Та з 2001 року робота закладу культури стала налагоджуватися. Бібліотека знову приймала участь в  культурно – масових заходах села та району як для дорослих, так і для дітей. Бібліотекар Шеремета Лариса Миколаївна приймала участь в районному конкурсі бібліотекарів «Нумо, бібліотекарі!» (2002) та в цьому  році -  в обласному конкурсі «Бібліотека – це не просто професія, це стан душі» , де виборола титул «Пані глядацьких симпатій» . За підсумками роботи у конкурсі на кращу сільську бібліотеку бібліотеку у 2004 році Сереховичівська сільська бібліотека – філія посіла третє місце на районному рівні. Приємно, що робота  бібліотеки – філії с.Сереховичі  та бібліотекаря Шеремети Л.М. неодноразово поціновувалась і Волинською обласною адміністрацією (2012 р.), і управлінням культури та туризму  Волинської обласної державної адміністрації (2009, 2011, 2016 рр.), Старовижівською районною державною адміністрацією та районною радою (2003, 2010, 2013 рр.).

    На сьогодні книгозбірня обслуговує  561 користувачів в рік , з них  - 115 дітей. Фонд бібліотеки становить 8432 примірники, видача документів  в рік – 12200 прим., з них 4320 – дітям, при відвідуванні 5493, з яких 2105  - дітьми

  Однією з ділянок роботи, яку виконує бібліотека, є довідково – бібліографічна робота. Довідково – бібліографічний апарат бібліотеки складають фонд довідкових видань, систематична картотека статей , зведена  краєзнавча картотека статей, багатотемна картотека для дошкільників та учнів 1 -4 класів, систематична картотека для учнів 5 – 9 класів та алфавітний каталог,які постійно поповнюються новими надходженнями.  Щорічно  в   картотеки   вливається до 600 карток. Картотеки редагуються, вливаються нові актуальні рубрики, як от «Герої АТО», «Децентралізація влади», «Євроінтеграція»  та ін. Алфавітний каталог поповнюється в міру надходження нової літератури, в середньому близько ста книг в рік. Крім того , фонд бібліотеки комплектується щорічно 13 – 14 назвами періодичних видань, з яких половина – для дітей.

Якщо порівняти зовнішній вигляд виставок 2004 року і сьогодні, то можна зробити висновок, що виставки стали яскравіші, привабливіші, нерідко доповнюються айс – стоперами. Вирізняються такі виставки як «Україна: роки скорботи», «У літературному вінку України», «Країна Україна – коханий диво- край» та ін.                    

            При бібліотеці працює клуб за інтересами «Творча майстерня», що гуртує дітей  3-8 класів для спільного проведення дозвілля з метою розвитку творчих навичок, любові до мистецтва, виховання любові до праці. Кожне засідання клубу – це практичне заняття для виготовлення якогось виробу. Цікаво  дітям займатися квілінгом, виготовляти іграшки з використаних лампочок, мережити об’ємні сніжинки, …

          Створення іншого клубу за інтересами – «Інтернет – чомучки» -  було зумовлене вимогою часу. Сьогоднішній час  надзвичайно швидкого розвитку інформаційних технологій вимагає і відповідно навчених користувачів. Тому навчати дітей роботі з комп’ютером, інтернетом сьогодні так само важливо як і читати та писати. «Інтернет – чомучки» - це діти молодшого шкільного віку, які понад все люблять комп’ютер і бажають навчитися якомога більше ним оволодіти. Теми засідань різноманітні – «Правила техніки безпеки і поведінки під час роботи з комп’ютером», «Країна Текстоманія», «Спілкування в інтернеті. Соціальні мережі» та ін..

Невід’ємною частиною роботи бібліотеки є соціокультурна діяльність, яка проводиться згідно визначених напрямків різними формами та  з різними категоріями користувачів.

В напрямку морально  - правового та патріотичного виховання проводились година патріотизму «Небесна сотня. Пам’яті Героїв Майдану», «Хоробрі серця» з учнями 10 – 11 класів та свято української державності «Разом ми – сила» з учнями 5 класу, мовний диліжанс «Знати українську – це круто!» для учнів 5 – 6 класів, інформаційний коктейль «Правовий лікнеп» з учнями 8- 9 класів. Щорічно вшановуємо пам’ять загиблих від голодомору, проводячи години пам’яті та години історичної правди.  

Напевне найбільше масових заходів проходить в напрямі популяризації кращих творів української та світової літератур та естетичного виховання. Вшановуємо ювілейні дати  - до дня народження Т.Шевченка було проведено літературно  - музичну композицію «Музи Т.Шевченка», 85 – річчя Ліни Костенко зібрало  на поетичне надвечір’я «…Маю тільки небо над собою, маю тільки душу при собі»  учнів 10 -  11 класів. Цікавим був   вечір поетичного настрою за участі місцевих поетів «Дзеркало жіночої душі», який зібрав дорослих шанувальників поезії. Родзинкою свята стала почесна гостя – відома не тільки в Сереховичах, але й на Волині,  наша землячка Світлана Сандар.

 Традиційно приймаємо участь у проведенні Всеукраїнського тижня дитячого читання, на якому проходить ряд заходів, зокрема турнір ерудитів «Слідство ведуть знавці», віртуальна подорож «Сім чудес України», конкурсна програма «Парад літературних героїв» та багато інших. Одним із цікавих заходів, проведених у таборі денного перебування школярів був День літнього іменинника для учнів 1 – 9 класів та літературний бум «Дитинства чисте джерело»

Протягом всієї діяльності бібліотеки ведеться і краєзнавча робота, яка теж передбачає проведення масових заходів. Вже традиційно в день престольного празника Свято – Іллінського храму відзначаємо Свято села, а в храмі проходить вшанування дітей – Іллів, яке готує бібліотека. Шляхом проведення літературних годин та літературних читань вшановуємо волинян – ювілярів Лесю Українку, Надію Гуменюк, Володимира Лиса та ін. Разом з тим, готуючи масові заходи по краєзнавству бібліотека займається  своєрідною дослідницькою діяльністю, бо виявляється багато чого невідомого раніше. В бібліотеці проходять зустрічі з місцевими авторами, уже відомими, і тими, хто пише для себе.

   Варто зазначити, що чимало масових заходів супроводжуються мультимедійними презентаціями : «Надія Гуменюк  - маленьким волинянам», «Музи Тараса Шевченка», «Сім чудес України», «Знайомтесь: Європа!», «Ліна Костенко -  берегиня української літератури», майже на всі з них зроблені відеокліпи. Це стало можливим завдяки комп’ютерам та обладнанню, які отримала бібліотека в рамках програми  «Бібліоміст» в 2012 році

   З вище названого можна зробити висновок, що більшість масових заходів проходить у приміщенні бібліотеки. Проте  у проведенні великих міроприємств  таких як Свято села, відзначення Дня пам’яті та примирення, Дня людей похилого віку співпрацюємо і з сільською радою, багато масових заходів проводимо з будинком культури і звичайно зі школою і в школі , існує співпраця і з церквою.

   В 2016 – 2017 рр на базі бібліотеки працювала школа професійної майстерності, метою якої було обмінювання досвідом роботи, популяризація своєї діяльності з колегами –бібліотекарями .

   Досвід роботи Сереховичівської книгозбірні активно відображається у  власному блозі «Бібліотека майбутнього» та через фотоальбоми у групах «Сереховичі  - найкраще село»,«Старовижівщина» та «Сучасні бібліотеки Волині»   в соцмережах «Однокласники» та «Фейсбук», також публікуються дописи в районній газеті «Сільські новини». У всесвітній мережі на сайті Ютуб, крім презентацій по письменниках, є ще презентації «Книгозбірні Серехович» та «Бібліотека – філія с.Сереховичі: творчий потенціал».

      В зв'язку з утворенням Сереховичівської ОТГ в жовтні 2017 року з січня 2018 року бібліотеки, які знаходяться на території громади  - а це бібліотеки сіл Сереховичі, Синове, Солов'ї - перейшли в комунальну власність громади і вийшли зі складу Старовижівської ЦБС. Для повноцінного комплектування бібліотек за державними програмами, внесення бібліотек громади в базову мережу закладів культури України, впорядкування керівництва та методичного супроводу  бібліотечних установ громади виникла потреба у створенні нової структури - комунального закладу "Сереховичівська публічна бібліотека" з філіями - бібліотеками сіл Синове та Солов'ї.   

      Першим директором нового закладу стала Абрамчук Світлана Василівна, котра пропрацювала в бібліотеці з середини лютого до середини грудня 2018 року. 

     В 2019 році в лютому місяці бібліотека дочекалась нового керівника.Ним стала Крайник Валентина Анатоліївна.

    Сьогодні  бібліотека – це не тільки культурний та просвітницький центр , але й  майбутня платформа для мобілізації  приватного сектору, що слугуватиме провідником у використанні інтернет – послуг та використання інших інформаційних ресурсів не тільки для вирішення питань організації змістовного дозвілля, але й проблем малого бізнесу та впровадження нових методів ведення справ.

   Та найбільше, чим пишається бібліотека нині – це ,звичайно, читачем. Бо в центрі уваги бібліотекаря завжди був і буде користувач, його запити і інтереси. 

 

 

 

 

 

 

 

gromada.org.ua

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь